Karmienie piersią w czasie ciąży

Zdarza się sytuacja kiedy karmisz piersią swoją pociechę, a okazuje się, że jesteś w kolejnej ciąży. Czy od razu musisz odstawić dziecko od piersi?

Wcale nie…

Dawniej temat wydawał się oczywisty, na rynku nie było dostępnych mieszanek mleka i młoda mama będąca w kolejnej ciąży karmiła piersią dalej, a potem karmiła dwoje. Starsze i noworodka.  Dziś jest wiele obaw dotyczących ciąży i jej prawidłowego przebiegu.

W prawidłowo rozwijającej się ciąży nie wykazano dowodów na to że karmienie piersią jest przeciwwskazane .

Mleko mamy zachowuje wszelkie wartości i jego skład jest odpowiedni dla dziecka. Ciąża nie spowoduje że mleko będzie za chude czy za tłuste.

Jednak poprzez hormony ciążowe a więc poprzez zwiększenie poziomu progesterony może dojść do zmiany smaku mleka co czasami może doprowadzić do samo odstawienia się starszego dziecka. Dodatkowo ciążowe karmienie piersią po 20 tygodniu ciąży może spowodować zmniejszenie ilości produkowanego mleka, a tym smym spowodować brak chęci do ssania przez dziecko, lub odwrotnie zafundować częstsze wiszenie na cycu 🙂

Nie należny bać się także tego iż ssanie piersi spowoduje szybsze, przedwczesne wywołanie porodu. Skurcze macicy spowodowane przez ssanie piersi są delikatne i łagodne. Ich natężenie przyrównuje się do skurczy występujących podczas orgazmu. Są one także słabiej odczuwalne niż skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa)

Nie mniej jednak każda sytuacja jest inna i należy ją skonsultować z lekarzem. Do przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie ciąży zaliczamy:

  • bolesne skurcze macicy, pojawiające się w czasie karmienia piersią
  • plamienie lub krwawienie występujące w czasie karmienia
  • silny ból pleców w czasie karmienia
  • stwierdzenie w wywiadzie poronień z niewyjaśnionych przyczyn
  • skrócona szyjka macicy

Po urodzeniu dziecka możesz karmić zarówno noworodka jak i starsze dziecko. pamiętaj jednak aby najpierw noworodkowi proponować pierś bo jest to dla niego jedyne i główne źródło pożywienia. Dla starszego dziecka jest to cześć diety i otrzymuje ono już inne posiłki stałe, przez co karmienie jest jedynie uzupełnieniem diety.

Należy zwrócić także uwagę na fakt iż karmienie dwójki dzieci jest dość dużym obciążeniem dla mamy, dlatego musi ona zadbać i zapewnić sobie zbilansowaną zdrową dietę. Zaleca się spożycie jednego posiłku więcej aby uzupełnić brakujące zapasy energetyczne.

 

 

You may also like