Program kursu

W ofercie naszej Szkoły Rodzenia kursy do wyboru:

  1. Grupowy kurs dla par
  2. Grupowy kurs dla samych mam
  3. Kurs skumulowany weekendowy
  4. Zajęcia indywidualne

Program Kursu- Tematy


I spotkanie
„Poznajmy się”

Zapoznanie się z uczestnikami, wprowadzenie, określenie zasad panujących na spotkaniach oraz poznanie oczekiwań uczestników kursu. Ustalenie zasad ogólnych.

Temat II
 „Ciążą”

Podczas zajęć zapoznamy się z najważniejszymi aspektami związanymi z ciążą tj. niezbędne badania w ciąży, dieta, pielęgnacja skóry, emocje w ciąży, zmiany w życiu zawodowym i osobistym. Druga część spotkania to część aktywna – ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Temat III
„Poród aktywny”

Na tych zajęciach omówimy fazy porodu, poznamy rolę bólu porodowego,  techniki relaksacji, masażu oraz sposoby oddychania. Powiemy o wyprawce mamy i dziecka do szpitala i o roli ojca w porodzie aktywnym. Druga część zajęć to część aktywna- poświęcona jest na ćwiczenia i wizualizacje.

Temat IV
Poród aktywny” cz. 2 

Poznamy tutaj pozycje porodowe, omówimy metody farmakologiczne oraz niefarmakologiczne łagodzące ból podczas porodu, omówimy cięcie cesarskie oraz dostępne znieczulenia podczas porodu, a także jak przygotować wyprawkę dla maluszka, torbę do porodu i jakie są niezbędne gadżety mamy. Druga część zajęć poświęcona jest na ćwiczenie pozycji wertykalnych, oraz relaksację.

Temat V 
„Noworodek”

Na tych zajęciach poznamy i mówimy pielęgnację noworodka, pielęgnacje kikuta pępowinowego , zapoznamy się ze stanami przejściowymi jakie mogą mu towarzyszyć oraz z problemami pielęgnacyjnymi. Druga część zajęć to część praktyczna, praca na fantomach, podczas których nauczysz się kąpieli, pielęgnacji noworodka, oraz nabierzesz pewności podczas noszenia, przewijania, ubierania.

 

Temat VI 
„Laktacja” i „Połóg”

Podczas tych zajęć poznamy pozycje do karmienia piersią, omówimy problemy związane z tym okresem, jak sobie z nimi radzić, omówimy fizjologię karmienia piersią, porozmawiamy o karmieniu mlekiem modyfikowanym i o prawidłowych sposobach podawania butelki.

Zagadnienia z II cz.-  omówimy zagadnienia z połogu, higieny podczas połogu, powrót do płodności. Każda z Was przygotuje swój indywidualny plan porodu. II część to podsumowanie i ewaluacja.

 

Temat VII
„Spotkanie podsumowujące”

Spotkanie z rodzicami i ich pociechami, podczas którego pochwalicie się swoimi pociechami i poopowiadamy historie porodowe.