Program kursu

W ofercie naszej Szkoły Rodzenia kursy do wyboru:

  1. Grupowy kurs dla par
  2. Grupowy kurs dla samych mam
  3. Kurs skumulowany weekendowy
  4. Zajęcia indywidualne
  5.  Kurs dla osób mających wskazania do zakończenia ciąży przez cięcie cesarskie NOWOŚĆ 

Program Kursu- Tematy


I spotkanie
„Poznajmy się”

+

„Ciąża”

Zapoznanie się z uczestnikami, wprowadzenie, określenie zasad panujących na spotkaniach oraz poznanie oczekiwań uczestników kursu. Ustalenie zasad ogólnych.

Podczas zajęć zapoznamy się z najważniejszymi aspektami związanymi z ciążą tj. niezbędne badania w ciąży, dieta, pielęgnacja skóry, emocje w ciąży, zmiany w życiu zawodowym i osobistym. Druga część spotkania to część aktywna – ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

 

Temat II
„Poród aktywny”

Na tych zajęciach omówimy fazy porodu, poznamy rolę bólu porodowego,  techniki relaksacji, masażu oraz sposoby oddychania. Powiemy o wyprawce mamy i dziecka do szpitala i o roli ojca w porodzie aktywnym. Druga część zajęć to część aktywna- poświęcona jest na ćwiczenia i wizualizacje.

Temat III
Poród aktywny” cz. 2 

Poznamy tutaj pozycje porodowe, omówimy metody farmakologiczne oraz niefarmakologiczne łagodzące ból podczas porodu, omówimy cięcie cesarskie oraz dostępne znieczulenia podczas porodu, a także jak przygotować wyprawkę dla maluszka, torbę do porodu i jakie są niezbędne gadżety mamy. Druga część zajęć poświęcona jest na ćwiczenie pozycji wertykalnych, oraz relaksację.

Temat IV

„Fizjoterapia”

Zajęcia fizyczne połączone z teorią prowadzone przez fizjoterapeutę dotyczące fizjoterapii w ciąży oraz w czasie połogu. Poruszane zagadnienia z profilaktyki nietrzymania moczu, nauka ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz wiele innych istotnych dla kobiet zagadnień.

Temat V 
„Noworodek”

Na tych zajęciach poznamy i mówimy pielęgnację noworodka, pielęgnacje kikuta pępowinowego , zapoznamy się ze stanami przejściowymi jakie mogą mu towarzyszyć oraz z problemami pielęgnacyjnymi. Druga część zajęć to część praktyczna, praca na fantomach, podczas których nauczysz się kąpieli, pielęgnacji noworodka, oraz nabierzesz pewności podczas noszenia, przewijania, ubierania.

Temat VI 
„Laktacja” i „Połóg”

Podczas tych zajęć poznamy pozycje do karmienia piersią, omówimy problemy związane z tym okresem, jak sobie z nimi radzić, omówimy fizjologię karmienia piersią, porozmawiamy o karmieniu mlekiem modyfikowanym i o prawidłowych sposobach podawania butelki.

Zagadnienia z II cz.-  omówimy zagadnienia z połogu, higieny podczas połogu, powrót do płodności. Każda z Was przygotuje swój indywidualny plan porodu. II część to podsumowanie i ewaluacja.

 

Temat VII
„Spotkanie podsumowujące”

Spotkanie z rodzicami i ich pociechami, podczas którego pochwalicie się swoimi pociechami i poopowiadamy historie porodowe.