GBS (+) dodatni w czasie ciąży

GBS co to takiego?

Ciąża to wyjątkowy i piękny czas dla każdej przyszłej mamy, jednak w tym okresie mogą dopaść nas różne „dolegliwości” zarówno te ciążowe- fizjologiczne, jak i patologiczne schorzenia czy infekcje.  Dlatego aby zapobiec nieprawidłowym powikłaniom w ciąży wykonujemy mnóstwo różnych badań i analiz. Jednym z badań profilaktycznych zalecanych w czasie ciąży jest wymaz w kierunku GBS. Pewnie niejedna z Was spyta „Co to właściwe jest GBS?”

GBS – Paciorkowiec grupy B (Streptococcus agalactiae, GBS – group B Streptococcus) jest bakterią często występującą w drogach płciowych, moczowych i dolnym odcinku przewodu pokarmowego człowieka. Ocenia się że nawet 10-30% kobiet jest nosicielkami tego drobnoustroju. Nosicielstwa się nie leczy, bo nie powoduje ono objawów choroby/infekcji. Warunki panujące w drogach rodnych kobiety w ciąży są bardzo sprzyjające dla tej bakterii, a więc może się okazać, że wynik na obecność GBS okaże się pozytywny.

Badanie to wykonuję się w III trymestrze między 35 a 37 tygodniem ciąży. Pobiera się wymaz z przedsionka pochwy, oraz  z odbytu. Badanie nie jest bolesne, wymaz pobiera się na specjalną wymazówkę a wynik oddaje do analizy mikrobiologicznej.  Na wyniki czeka się kilka dni.

Pozytywny wynik GBS dla samej ciężarnej nie jest niczym niebezpiecznym, jednak jest sporym zagrożeniem dla dziecka już po porodzie. W trakcie porodu bowiem może dojść do przeniesienia drobnoustroju przez jamę ustną do układu oddechowego i pokarmowego noworodka. Mogą wówczas wystąpić :

  • infekcje wczesne (w ciągu 7 dni od porodu) objawiają się jako choroby dróg oddechowych np. zapalenia płuc, albo zakażenia ogólnoustrojowe (posocznica).
  • Infekcje późne – między 7-90 dniem życia dziecka, mogą się objawiać gorączką, osłabieniem, chorobami dróg oddechowych czy nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Profilaktyka

Działania u mam z GBS + podejmuje się profilaktycznie już na sali porodowej. Polegają one na podaniu (bezpiecznych dla dziecka) antybiotyków mających na celu zapobieganie przenoszeniu się bakterii z matki na noworodka. Wskazaniem do podania antybiotyku jest nie tylko uzyskanie dodatniego wyniku wymazu ale także poród przedwczesny przed 35 tygodniem ciąży, bakteriomocz zidentyfikowany jako GBS na którymkolwiek etapie ciąży, kobieta gorączkująca w czasie porodu.

Noworodki matek GBS dodatnich, w zależności od zastosowanej profilaktyki wymagają intensywniejszego nadzoru neonatologicznego a czasami dodatkowych badań diagnostycznych po porodzie.

 

You may also like