Krótkie wędzidełko języka- jedna z możliwości niepowodzenia podczas karmienia piersią

Wędzidełko podjęzykowe to miękka, włóknista część która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowo rozwinięte wędzidełko pozwala na dotarcie językiem we wszystkie zakątki jamy ustnej. Podczas podrażniania palcem boków języka noworodek powinien nim manipulować swobodnie w każdym kierunku. W przypadku skróconych wędzidełek występuje ograniczenie ruchu lub całkowite unieruchomienie język. Skrócone wędzidełko utrudnia dziecku prawidłowe przystawienie się do piersi oraz uniemożliwia efektywne ssanie. Może powodować także problemy z połykaniem śliny a w późniejszym czasie u starszych dzieci problemy z żuciem i przełykaniem pokarmów stałych.

Kiedy oceniamy i jak?

Długość wędzidełka oceniamy poprzez obserację w czasie aktu szukania piersi, w czasie gdy dziecko ma szeroko otwarte usta np. podczas płaczu. Sprawdzamy także czy język ma możliwość wysunięcia się poza cześć zębodołową żuchwy.

Jeżeli wędzidełko podjęzykowe jest prawidłowej długości, to wyciągnięty na zewnątrz język ma zaokrąglony koniec. Natomiast jeśli jego czubek jest wcięty do środka a język przyjmuje kształt zbliżony do kształtu serduszka prawdopodobnie wędzidełko jest skrócone. W zależności od stopnia skrócenia, wędzidełko podjęzykowe można podciąć lub spróbować rozciągać. Cienkie i błoniaste wędzidełka mogą się z biegiem czasu same rozciągnąć.  Jeśli dziecko nie ma problemu z jedzeniem i ssie prawidłowo, to istnieje duża szansa, że dzięki regularnym masażom i ćwiczeniom wędzidełko rozciągnie się do prawidłowych rozmiarów.

Jak wygląda zabieg podcięcia?

  1. Krótkie wędzidełko może wymagać prostego zabiegu przecięcia włóknistej części (frenotomia). Zabieg taki odbywa się na oddziale noworodkowym czy podczas wizyty u pediatry. Taki zabieg wykonuje zazwyczaj lekarz neonatolog.
  2. Przy grubych wędzidełkach ( powyżej 1,5-2 mm) wykonuje się zabieg frenektomii a więc zabiegu wycięcia wędzidełka. Ten zabieg przebiega w warunkach ambulatoryjnych i wykonuje go lekarz laryngolog, chirurg lub dentysta. Stosuje się miejscowe znieczulenie 2% roztworem Lidnokainy.

Zabieg podcięcia wędzidełka jest zabiegiem bezpiecznym w którym bardzo rzadko występują powikłania.

Rozpoznanie: co oceniamy podejrzewając wadę ze strony wędzidełka:

  • wywiad rodzinny (podcinanie wędzidełka u rodziców lub rodzeństwa)
  • ograniczenie spontanicznych ruchów języka
  • niesprawne i nieefektywne uchwycenie sutka
  • słabe przyrosty masy ciała
  • zaburzenia zachowania przy piersi

Obserwacje i wywiad ze strony matki:

  • ból w brodawkach sutkowych podczas karmienia
  • po ssania brodawka spłaszczona, blada, ze szczytem ścietym na kształt szminki
  • urazy brodawek

A czy u Waszych maluszków występowały problemy związane z wędzidełkiem?? Jeśli tak napiszcie w komentarzu jaka sytuacja była u Was?

Pozdrawiam

M.K <3

You may also like