Skład mleka kobiecego, dlaczego na +

O tym , że karmienie piersią jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem jaki możemy zaproponować naszemu dziecku wiedzą prawie wszyscy. Jednak coraz mniej mam decyduje się na taki sposób karmienia.  Tą decyzję podejmuje każda mam indywidualnie, i to że napiszę tutaj, iż mleko kobiece jest najlepsze i najzdrowsze nie koniecznie musi wpłyąć na zmianę Twojego zdania odnośnie karmienia. Każda z Was ma swoje zdanie, odczucia, doświadczenie swoje lub bliskich i w dużym stopniu to na nim opiera się  jej decyzja jaki sposób karmienia wybrać. Niemniej jako mama i położna wiadomo-  polecam karmienie piersią!

Zalecenia mówią, że:

Rekomendowane jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka [3.]

Karmienie piersią powinno być kontynuowane przez kolejny rok podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających i powinno trwać tak długo jak matka i dziecko wspólnie będą pragnęli/potrzebowali.- [3]

 

Mleko kobiece nie ma zawsze takiego samego składu. Zmienia się on m.in. w zależności od pory dnia, fazy laktacji, wieku i stanu zdrowia dziecka i matki czy od zmienności stężenia tłuszczu. Przez pierwszych kilka minut ssania czyli w tak zwanej I fazie mleko jest wodniste  i ma mniejszą zawartość tłuszczy. To taki sposób zaspokojenia pragnienia u dziecka. Natomiast mleko II fazy jest bardziej kaloryczne i treściwe, to takie danie główne dla maluszka. Dlatego zaleca się, aby karmienie trwało ok 15-20 minut, aby dziecko zdołało odciągnąć mleko aby się nasycić.

 

Ze względu na fazę laktacji wyróżniamy rodzaje mleka:
 1. Mleko przedporodowe– może (nie musi) pojawiać się w piersiach już po 16 tygodniu ciąży
 2. Siara– pierwszy pokarm pojawiający się po urodzeniu dziecka.  Żółty, gęsty płyn bogaty w naturalne immunoglobuliny i leukocyty oraz w beta-karoten. Na początku ilości wydzielanej siary są niewielkie (do kilku ml podczas jednego karmienia). Jednak taka ilości pokarmu w zupełności wystarcza noworodkowi.
 3. Mleko przejściowe–  w porównaniu z siara ma większe stężenie laktozy, tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Wzrasta także kaloryczność pokarmu. Pojawia się ok 3-5 doby po urodzeniu dziecka.
 4. Mleko dojrzałe– niebieskawe, wodniste i klarowne. Posiada większą kaloryczność od pozostałych postaci. Wzrasta także zawartość laktozy i tłuszczy, a zmniejsza się stężenie białka.
Co znajdziemy w składzie mleka kobiecego:
 • woda– w niej zawarte są pozostałe składniki mleka
 • białka– takie jak: kazeina, białka serwatkowe  i alfa-laktoglobulina.  Białko matki jest łatwiej przyswajalne niż białka z mleka modyfikowanego
 • enzymy trawiące białka
 • tłuszcze
 • węglowodany– głównie laktoza oraz ponad 100 innych cukrów
 • witaminy– wg. rekomendacji zaleca się jedynie suplementację witaminy D3
 • mikroelementy
 • składniki żywe– takie jak immunoglobuliny, hormony, komórki macierzyste

Gdyby rozbić na jednostki, każdą z grup składników mleka kobiecego było by ich setki, nie sposób jest je wszystkie wypisać.

Wskazówki motywacyjne dla przyszłej mamy pragnącej karmić piersią:
 • Uwierz w siebie! Ważne jest nastawienie. Bo już po urodzeniu dziecka, kiedy dostajesz je na pierś w kontakcie „skóra do skóry” noworodek ma bardzo silny odruch szukania. Sytuacja jest inna w przypadku porodu przez cięcie cesarskie. Nie wszystkie szpitale pozwalają na bezpośredni kontakt skóra do skóry po cięciu. Jednak jeśli nie ma przeciwwskazań możesz poprosić o to, aby przystawić dziecko do piersi jeszcze na sali operacyjnej. Początki nie są łatwe, jedne noworodki bardzo chętnie i szybką chwytają pierś, z innymi potrzeba nieco więcej czasu i cierpliwości.  Jeżeli masz motywacje to mimo nieudanych prób na początku nie poddaj się! I zgłaszaj personelowi swoje obawy, lęki czy trudności. Położne na oddziale na pewno chętnie Ci pomogą i poinstruują jak to robić. Początki nie są łatwe. Wszystkiego trzeba się nauczyć i na wszystko potrzeba czasu.
 • Karmienie piersią to jedyna taka wyjątkowa relacja jaką masz z dzieckiem. Karm na żądanie, tzn. kiedy dziecko się tego domaga lub kiedy Ty czujesz taką potrzebę (np.  gdy piersi są przepełnione). Dlatego podczas karmienia zadbaj o komfort dla siebie i dla dziecka. Przed karmieniem zmień pieluszkę dziecku a sobie zapewnij wygodne miejsce do karmienia. Zadbaj także o ciszę i spokój. W tym wyjątkowym akcie ze swoim dzieckiem nie potrzebujesz dodatkowych widzów i komentatorów.
 • Znajdź wsparcie. To ważne zwłaszcza przy problemach z karmieniem piersią. Osoby takie które karmią, lub karmiły swoje dzieci. Siostry, mamy, ciocie, teściową. Możesz wtedy liczyć na pomoc i rady z ich strony. W sytuacjach problemowych skontaktuj się z położną lub szukaj pomocy w rzetelnych źródłach np. w poradniach laktacyjnych. Jednak nie wszystkie rady są dobre. Babcie często namawiają do podania butelki z mlekiem gdy dziecko płacze, uważając że pokarmu masz mało, że dziecko głodne. Nie ma możliwości żeby zagłodzić dziecko przystawiając je do piersi na żądanie. Dobrym parametrem pozwalającym kontrolować prawidłowe przyrosty jest kontrola masy ciała, wykonywana m.in. podczas wizyt patronażowych. Dodatkowo laktacja się stabilizuje z czasem i gdy jest potrzeba można ją  „rozkręcić” i wypracować więcej mleka.
 • Dziecko przystawiaj do piersi tak często jak tego chce, w ten sposób sama sobie pomagasz w „rozkręceniu laktacji” Dziecko powinno ssać pierś wtedy kiedy zgłasza taką potrzebę lub gdy Ty tego potrzebujesz (np. gdy odczuwasz przepełnienie piersi) to tzw. przystawianie „na żądanie”. Czasami może Ci się wydawać, że dziecko wisi na cycu cały dzień, ale to że dziecko domaga się piersi nie znaczy zawsze, że jest głodne. Może potrzebować, bliskości, ciepła, chce słyszeć Twoje bicie serca po to, aby się uspokoić czy zasnąć. Czasem przy skokach rozwojowych, wychodzeniu zębów czy złym samopoczuciu zwiększa się liczba karmień. Po to właśnie jest urlop macierzyński, dzięki niemu mamy czas aby pozwolić maluchowi na korzystanie z nas. Niestety pierwsze miesiące faktycznie mogą wyglądać tak, że dziecko ciągle domaga się piersi. Ale spokojnie wszystko się unormuje i ustabilizuje. A przede wszystkim Ty zdobędziesz doświadczenie oraz pewność w tym co robisz, a także nauczysz się rozpoznawać kiedy maluch jest głodny a kiedy po prostu chce się przytulić do snu.

Źródła:
1. Karmienie piersią w teorii i praktyce, M. Nehring-Gugulska
2. Karmienie Piersią Shiela Kitzinger
3. http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full

You may also like