Ciemieniucha

Ciemieniucha – grube żółtawe grudki, przypominające łupież, występujące głównie na głowie i brwiach niemowlaka. Skąd się bierze i jak z nią postępować?

Ciemieniucha zlokalizowana jest głównie na głowie dziecka w okolicy ciemiączek (stąd jej nazwa). Znajdować się może także w innych miejscach pokrytych włosami np. na brwiach. Zaobserwować ją możemy najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka. Może się zdarzyć także u starszych dzieci, nawet dwu i trzy latków. Pojawia się najczęściej w czasie letnim. Ciemieniucha najczęściej wywołana jest w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, które produkują za dużo łoju natłuszczającego skórę. Dzieje się tak za pośrednictwem hormonów matczynych przekazywanych na dziecko jeszcze w czasie ciąży. Wtedy na skórze uwidacznia się to pod postacią żółtawych plamek, wysypki, łusek lub nawet skorupki. Natężenie koloru zależy od nasilenia łojotoku. Co należy zrobić aby się jej pozbyć?

Ciemieniucha nie powoduje u dziecka żadnych odczuć bólowych, swędzenia czy innych dolegliwości. Nie jest też oznaką zaniedbań higienicznych czy nieprawidłową pielęgnacją. Nie powoduje również dyskomfortu u dziecka i jest uznawana przede wszystkim za problem estetyczny. Może się zdarzyć, że łuska utrudnia skórze oddychanie i te części ciała bardziej się pocą. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że przypadłość ta nie będzie powracać.

Najlepiej kupić w aptece specjalny preparat na ciemieniuchę, rozsmarować grubą warstwę i pozostawić na kilka minuta, aby nawilżyła tą okolicę. Następnie miękką szczoteczką wyczesać złuszczający się naskórek. Zabieg ten najlepiej powtarzać 2 razy dziennie do momenty całkowitego wyeliminowania ciemieniuchy. Regularna pielęgnacja skóry zmienionej chorobowo zapobiega wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu i grzybiczemu. Jeśli mimo regularnej pielęgnacji po ok. 2-3  tygodniach ciemieniucha nie znika, należy  skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięciem. Dotyczy to również sytuacji, w której ciemieniucha uporczywie swędzi dziecko i pojawia się poza skórą głowy. Konieczne wtedy może być zastosowanie silniejszych leków lub ewentualnie inna diagnostyka w kierunku alergii czy łuszczycy.

Masz więcej pytań dotyczących ciemieniuchy? Czekam na twój komentarz <3

 

 

You may also like

1 comment

  1. Tak, u nas pojawiła się ciemieniucha po kilku dniach od powrotu z dzieckiem do domu. Jednak kilka dni sumiennej pielęgnacji 2 razy dziennie pomogło. Robiłam dokładnie tak jak Pani proponowała. Przydatne informacje w artykule. A ciemieniuchy nie ma co się bać. Pozdrawiam Panią i pani maluszki 🙂