Pielęgnacja blizny po cięciu cesarskim

Z racji tego, że odsetek cięć cesarskich ( zarówno planowanych jak i nagłych) z roku na rok wzrasta, wzrasta także liczba osób, które zastanawiają się nad blizną jaka pozostaje po operacji. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wykonując cięcie cesarskie nacina się powłoki skórne oraz mięsień macicy na granicy trzonu i szyjki na długość ok. 10-15 cm. Po wydobyciu noworodka i popłodu rana jest zaszywana. Do niedawna cięcie było robione na dwa sposoby: poziomo lub pionowo. Obecnie brzuch kobiety rozcinany jest poziomo, nad wzgórkiem łonowym (cięcie poprzeczne). Ze względu na niskie umiejscowienie rany, blizna jest bardzo mało widoczna. Początkowo rana ze szwami jest czerwona, w wyniku gojenia staje się różowawa. Ostatecznie blizna pozostanie jaśniejsza niż skóra wokół. Szwy zdejmowane są po około tygodniu od operacji. Coraz częściej stosuje się szwy wchłaniane, rozpuszczalne, które same się rozpuszczają. Jeżeli pojawia się obrzęk, sączenie z rany, podwyższona temperatura lub nasilony ból, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. To może świadczyć o infekcji.

Proces gojenia się rany obejmuje 3 etapy:

 • Faza zapalna– Zachodzi w pierwszych trzech dniach od przerwania ciągłości skóry. W pierwszym etapie dochodzi do utworzenia się skrzepu, który jest „biologicznym opatrunkiem” a jego zadanie to ochrona rany przed nadmiernym odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi. Efektem końcowym tej fazy jest powstanie strupa.
 • Faza proliferacji– Trwa od 4. – 21. dni. Główną rolę w tym etapie odgrywa tkanka ziarnista, będąca jedną z 5 warstw naskórka. W miejscu rany powstaje ziarnina- ukrwiona tkanka łączna, która stopniowo zastępuje pierwotny skrzep.
 • Faza remodelingu– gdy rana jest bardzo głęboka lub obszerna, wtedy w miejscu rany powstaje blizna, która jest odtworzeniem tkanki skórnej. Odkładający się na brzegach rany kolagen tworzy rusztowanie dla tworzącej się blizny. Tkanka łączna mnoży się, a w miejscu rany powstają komórki nabłonka. Jeśli w trakcie tej fazy pojawią się zaburzenia, może dojść do wytworzenia się keloidów (guzowatej, przerośniętej blizny) lub blizn przyrosłych. Faza remodelingu trwa od 22. dnia do roku lub kilku lat po urazie skóry.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Dzięki prawidłowemu dbaniu o ranę  zmniejsza się ryzyko zakażenia. Dotyczy to zarówno podbrzusza jak i krocza. Początkowo, kiedy kobieta ma jeszcze założony opatrunek, musi go chronić przed zamoczeniem. Jeśli się jednak zamoczy, trzeba go wymienić na nowy, suchy. Po trzeciej dobie od operacji opatrunek jest usuwany, aby dostarczyć dopływ powietrza do rany. Rana wystawiona na powietrzu goi się o wiele szybciej. Miejsce to delikatnie przemywamy letnią wodą z mydłem hipoalergicznym lub szarym. Po zdjęciu szwów przemywanie rany zalecane jest 2-3 razy dziennie. Możemy do tego celu użyć także Octenisept-u. Trzeba pamiętać o dokładnym osuszaniu rany, najlepiej jednorazowym ręcznikiem.

Wskazówki dla optymalnego gojenia się rany:

 • Utrzymanie jałowego opatrunku przez 24-48 godzin – idealny opatrunek pooperacyjny powinien być prosty, chłonny i nieprzylegający. Zapewnia wilgotne środowisko dla gojenia i ma właściwości antybakteryjne.

 • Przemywanie rany wodą, w celu usunięcia zaschniętej krwi i wydzieliny. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko infekcji rany. Polecane także przemywanie rany Octeniseptem.

 • Usunięcie szwów nylonowych w 7.-20. dobie po operacji. W ciągu 3 – 8 tygodni pozostałe szwy rozpuszczalne ulegają degradacji. Zapewnia to lepszy proces gojenia się rany.

 • Odpowiednie odżywanie się, aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom witaminy C, nasyconych kwasów tłuszczowych, cynku i magnezu oraz miedzi.

Jak wspomóc proces gojenia?

Ze względu na znaczną liczbę czynników warunkujących prawidłowy proces gojenia się ran, niezmiernie istotna jest prawidłowa pielęgnacja. W pielęgnacji blizn po cesarskim cięciu stosuje się wiele preparatów. Poniżej najczęściej stosowane i zalecane metody:

 • Terapia uciskowa – polega na stosowaniu stałego ucisku na świeżą lub przerosłą bliznę po zabiegu pooperacyjnym. Obecnie zaleca się stosowanie specjalnych opatrunków uciskowych przez 18-24 godziny na dobę przez okres od 4 miesięcy do 2 lat.

 • Preparaty silikonowe – stosowane są w postaci żeli i opatrunków. Terapia polega na nakładaniu opatrunku lub żelu na wygojoną ranę, przez co najmniej 12 godzin na dobę przez 4-6 miesięcy, rozpoczynając 2 tygodnie od wygojenia. Konieczne jest dokładne mycie blizny w miejscu nakładania opatrunku.

 • Opatrunki poliuretanowe i mikroporowe – produkowane są w postaci sterylnych, przezroczystych plastrów lub gąbek. Stwarzają optymalne warunki dla procesów gojenia, pozwalają także na obserwację wyglądu rany bez konieczności zmiany opatrunku. Opatrunki utrzymuje się na ranie/bliźnie w sposób ciągły przez 5-7 dni. Zaleca się otrzymywanie opatrunku, przez ok. 12 tygodni, co zapewnia maksymalny efekt terapeutyczny.

 • Preparaty zawierające wyciąg z cebuli morskiej – preparat w postaci maści lub żelu aplikuje się kilka razy dziennie bezpośrednio na bliznę np. cepan

 • Preparaty zawierające witaminę E – witamina E jest jednym ze składników wielu preparatów stosowanym komercyjnie do pielęgnacji blizn. Ma ona głównie działania antyoksydacyjne

 • Preparaty zawierające retinoidy – czyli związki chemiczne będące pochodnymi witaminy A, które są zbawienne dla zdrowia skóry, pobudzając wzrost komórek nabłonka oraz zwiększają dopływ tlenu do jej wnętrza.

  14859359_1210225752384509_1460021271_o

You may also like