Połóg- co należny wiedzieć…

Czym jest połóg?

Jest to czas w którym organizm kobiety po porodzie powraca powoli do stanu sprzed ciąży. Cofają się zmiany ciążowe, macica z wielkości arbuza powraca do swojego pierwotnego rozmiaru i „chowa” się za spojeniem łonowym. Znikają przebarwienia skóry, jeśli wystąpiły w czasie ciąży oraz stabilizuje się laktacja. Znikają obrzęki, przez co możesz zauważyć nadmierne pocenie się (zwłaszcza w nocy) lub potrzebę częstszego korzystania z toalety. Wydalane zostają odchody połogowe a jajniki na nowo podejmują aktywność. Ten szczególny czas zmian trwa około 6 tygodni.

Zarówno u kobiet po porodzie naturalnym jak i po cięciu cesarskim występuje połóg, jednak samo krwawienie po porodzie operacyjnym może być nieco krótsze. Ważne aby obserwować wydzielinę z pochwy. Obkurczaniu macicy towarzyszy wydalanie zbędnych tkanek, czyli właśnie wydalanie odchodów połogowych, które zawierają krew i skrzepy, śluz, fragmenty nabłonka. Ilość odchodów połogowych i ich wygląd zmieniają się z czasem.

Jak wyglądają odchody połogowe?

  • Początkowo, przez pierwsze 1-3 dni po porodzie wydzielina jest krwista i dość obfita, wygląda tak jak bardzo obfita miesiączka. Może się pojawiać i znikać, powodując plamienie raz na jakiś czas lub płynąć bez przerwy.
  • Około 5-6 dnia wydzielina przybiera kolor różowawo-brązowy.
  • Około 10-14 dnia pojawia się biaława wydzielina, co jest spowodowane zwiększoną ilością leukocytów w odchodach.
  • Po 4 tygodniu wydzielina jest bardziej skąpa i wodnista. Może być wtedy żółtawa lub bezbarwna.
  • Odchody połogowe zanikają między 4 a 6 tygodniem połogu.

Odchody poporodowe przez cały czas powinny być bez zapachu. Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie wymaga wizyty u lekarza. Jeśli w połogu masz dreszcze i gorączkę również powinnaś zgłosić się do lekarza. Może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu połogowym.

Kontrolując odchody, należy zwrócić uwagę na stan krocza. Wybroczyny, obrzęk, sączenie lub krwawienie z okolicy naciętego i zszytego krocza mogą wskazywać na rozejście rany lub jej zakażenie. U pacjentek po cięciu cesarskim sprawdzamy wygląd rany pooperacyjnej, która powinna być sucha, z brzegami ściśle przylegającymi do siebie i zabarwieniem jak reszta skóry. O pielęgnacji rany po cięciu więcej przeczytasz w tym wpisie: Pielęgnacja blizny po cięciu cesarskim

Jak dbać o higienę w czasie połogu?

Na początku połogu, przy obfitym krwawieniu zaleca się stosowanie specjalnych podpasek połogowych, które są duże i bardzo chłonne. Należy je bardzo często wymieniać, aby uniknąć infekcji- zwłaszcza jeśli krocze było nacięte. Gdy krwawienie będzie słabsze można stosować zwykłe podpaski, a z czasem wystarczą wkładki higieniczne. Ciągle jednak należy pamiętać o bardzo częstym wymienianiu wkładki. Zarówno przed korzystaniem z toalety jak i po koniecznie trzeba umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem. Zaleca się także częste podmywanie okolicy intymnych specjalnym żelem do higieny intymnej dla kobiet w połogu lub wodą z szarym mydłem. Po nacięciu krocza gdy rana jest jeszcze świeża zaleca się „wietrzenie krocza”, po to aby rana mogła się goić szybciej. W tym celu po kąpieli (np. wieczornej) podkładamy sobie pod pośladki podkład jednorazowy, ręcznik i wkładkę w taki sposób aby nie zasłaniać okolicy krocza. Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, i w takiej pozycji „wietrzymy krocze” 🙂

Co więc należy robić w ciągu dnia, by krocze szybciej się zagoiło?

  • często zmieniać podkłady higieniczne
  • przemywać krocze (pamiętaj aby osuszać kroczę jednorazowym papierowym ręcznikiem)
  • wietrzyć krocze
  • używaj specjalnych majtek siateczkowych, które zapewniają dostęp powietrza

Kup sobie także Tantum-Rosa i profilaktycznie raz dziennie przez pierwsze 3-5 dni podmywaj krocze przygotowanym roztworem. W przypadku obrzęku i bólu po naciętym kroczu ulgę przynosi także zimny okład. Szybko możesz go sobie sama przygotować wkładając małą butelkę z wodą do zamrażarki.

W czasie połogu korzystaj z prysznica. Kąpiel w wannie sprzyja rozwojowi zakażeń.

Humorki hormonalne w połogu

Po porodzie młoda mama może mieć obniżony nastrój. Najłagodniejszą formą tych zaburzeń jest przygnębienie poporodowe, którego objawy ustępują samoistnie po odnalezieniu się w nowej roli. Objawy te nie zaburzają funkcji życiowych kobiety. W przypadku cięższych postaci do których możemy zaliczyć depresję poporodową oraz psychozy poporodowe wymagana jest pomoc zarówno psychologa, jak i psychiatry.

Powrót do aktywności seksualnych

Po porodzie na czas połogu, zwłaszcza do momentu występowania krwawienia z dróg rodnych zaleca się wstrzemięźliwość płciową.  Rana krocza czy po cięciu cesarskim musi się zagoić. Czasami kobiety potrzebują dłuższego czasu aby dojrzeć od tego psychicznie, zwłaszcza jeśli wiążą się  z tym negatywne wspomnienia czy emocje.

Co czuje kobieta w czasie połogu?

Szczerze? Wszystko. Ogarnia Cię burza emocji i myśli. Na początku czujesz się obolała i zmęczona a jednak szczęśliwa. Cieszysz się ze swojego dziecka ale też nowa rola wprawia Cię w zakłopotanie. Ogólnie chce się spać, płakać, zjadłby człowiek czekolady czy jakieś chipsy a tu mówią że dieta! (odnośnie diety w czasie karmienia piersią- moje zdanie znajdziesz tu – Dieta mamy karmiacej) O co chodzi?! 🙂 Wszystko Cię wkurza, problem z karmieniem i przystawieniem dziecka do piersi! Wszystko nie tak…

Wszystkie te symptomy to tzw. baby blues- depresja dnia 3. Właśnie wtedy przychodzi kryzys zarówno hormonalny jak i ogólny fizjologiczny. Chciała byś być w końcu u siebie w swoim łóżku wyspać się, umyć, odpocząć. Taka depresja i wahania nastrojów mogą sie pojawiać przez cały okres połogu. Ale nie martw się! Z dnia na dzień ciało będzie dochodzić do siebie i będziesz czuła się coraz lepiej, jednak wahania hormonalne mogą robić swoje i wpłynąć na twój nastrój. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym co czujesz i jak się czujesz. Poproś mamę czy teściową o pomoc. Nie udowadniaj za wszelką cenę, że sama dasz radę. Po takim wysiłku zasługujesz na chwile odpoczynku i wytchnienia.

M.K.