Rozszerzanie diety. Krok po kroku…

Jak zacząć rozszerzanie diety?

Jak i kiedy rozpocząć rozszerzanie diety to częste pytania jakie zadają sobie młode mamy. Wskażę Ci kilka cennych uwag i podam kilka wskazówek do tego jak to zrobić łagodnie i skutecznie.

Kiedy?

WHO zaleca aby karmić dziecko wyłącznie piersią przez okres 6 miesięcy. Jednak w Polsce i w krajach Unii Europejskiej dopuszcza się aby rozszerzanie diety rozpocząć wcześniej. Najlepszym okresem do tego jest wiek pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia maluszka. Czyli ok 4,5 – 6,5 miesiąca. Dlaczego wtedy? Siedemnasto tygodniowy malec potrafi już trzymać mocno samodzielnie głowę, interesuje się tym co Ty jesz, jest ciekawy nowych smaków i z chęcią będzie kosztował nieznanych dla niego smakołyków. Natomiast zbyt późne rozszerzanie diety (a wiec po 26 tygodniu) może wiązać się z barkiem niektórych składników mineralnych i witamin w diecie. Co może skutkować spadkiem odporności czy też występowaniem anemii. Wprowadzając nowe pokarmy podawaj je w małych ilościach na łyżeczce.

Co?

Co podać najpierw? Zasada jest prosta – zaczynamy od jednoskładnikowego dania. A więc na początek podajemy jeden produkt. Ważne aby rozpocząć od podawania warzyw a nie od owoców. Cukry zawarte w owocach zachęcają maluszka do ich spożywania, przez co maluch może stronić od warzyw. Na początek podajemy pojedyńcze zblendowane warzywa takie jak np. marchew, ziemniak, dynia czy brokuł. Z owoców najlepiej wybrać nasze polskie owoce takie jak np. jabłka, gruszki czy też śliwki. Uważać należy na truskawki, które są silnym alergenem. Porcja soku owocowego nie powinna przekraczać 150 ml/dobę. Głównym produktem podawanym do picia powinna być woda. Należy unikać słodzonych herbatek i napojów.

warzywaIle?

Jaką porcje podać na początek? Zaczynamy od niewielkich ilości. Wprowadzając nowy produkt, należy maluszka dokładnie obserwować jak reaguje na dany składnik i czy nie występuje u niego nietolerancja pokarmowa lub alergia. Jeden produkt podajemy w ilościach ok 3-4 łyżeczek dziennie przez 2-3 dni, stale obserwując dziecko. Jeżeli nie zaobserwujemy niepokojących objawów takich jak np biegunka, wymioty, wysypka skórna możemy po 2 dniach przerwy wprowadzić kolejny nowy produkt do smakowania.

Kaszki

Wprowadzanie kasz zaczynamy ok 5-6 miesiąca. Jest to zależne także od sposobu karmienia. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym podawanie kasz można rozpocząć już w 5 miesiącu życia, natomiast w przypadku karmienia piersią zaleca się odczekanie do 6 miesiąca. Na początek wybieramy kasze bezglutenowe, a więc kasze kukurydziane, jaglane czy ryżowe, które należy ugotować na wodzie. Można skorzystać także z gotowych produktów. Wybierajmy te o naturalnym smaku, unikajmy tych z dodatkami smakowymi. W przyapdku mam, które karmią piersią poleca się kaszki bezmleczne, które miesza się z wodą lub z odciągniętym mlekiem mamy. Następnie możemy podawać kaszę mannę, kuskus, orkiszową i inne. Zasada podawania kasz jest taka sama jak w przypadku warzyw czy owoców. Podajemy niewielkie ilości ugotowanej kaszy na łyżeczce przez kilka dni jedną- ciągle obserwujemy czy dziecko dobrze ją toleruje. Kaszę możemy podawać także z owocami czy jogurtem – jako forma deseru oraz jako dodatek do zup i mięsa.

Eat smeared lovely baby girl in baby chair feeding by mother

Gluten

Gluten to białko które jest zawarte w produktach z pszenicy, jęczmienia czy żyta. Nietolerancja glutenu może prowadzić do rozwijania się celiakii- choroby trzewnej, prowadzącej do trwałej nietolerancji glutenu. Obecne wytyczne zalecają wprowadzanie glutenu do diety dziecka nie wcześniej niż w 5 oraz nie później niż po 7 miesiącu życia. Ilości kaszy glutenowej na dobę to około pół łyżeczki kaszy podawanej do posiłku. Jeżeli po 3-4 tygodniach od wprowadzania niewielkich ilości glutenu nie wystąpiła reakcja alergiczna maluszkowi można podać pełną porcję kaszy zawierającej gluten. Jest to około 120-150 ml posiłku.

Mięso, ryby..

Gdy już dziecko spróbowało kilku smaków warzyw i owoców możemy wprowadzać do jadłospisu pełny posiłek w postaci przecierów warzywnych, zup z dodatkiem mięs. Mięso jest źródłem witamin z grupy B. Takie dania podajemy po miesięcznej przygodzie wprowadzania nowych składników i podajemy te, które maluch toleruje i lubi. Następnie urozmaicamy te pokarmy mięsem i rybami. Przy wyborze mięs najlepiej sięgaj po świeżę, delikatne mięsa takie jak np. indyk, królik, cielęcina czy kurczak. Pamiętaj, że przygotowując pokarmy dla niemowlaka nie należy ich przyprawiać! Unikaj soli i cukru. W zamian za to możesz dodać łyżeczkę masła czy oliwy z oliwek oraz naturalne zioła (natka z pietruszki, koperek), które dodadzą smaku i aromatu przygotowanym posiłkom. Niemowlęta maja kilka razy więcej kubków smakowych od dorosłego człowieka, dlatego posiłki dla nich nie powinny być przyprawiane!

Nabiał

Nabiał w postaci twarożku, jogurtu, kefiru rozpocząć możemy w 7-8 miesiącu. Jeśli jednak dziecko karmione jest jeszcze piersią kilka razy dziennie nie ma potrzeby podawania dodatkowego produktu mlecznego. Przy wyborze produktów białkowych wybieramy te naturalne pozbawione sztucznych aromatów smakowych. W zamian za to możemy do jogurty naturalnego dodać świeży owoc i otrzymamy pyszny deser dla malucha. Pełne mleko krowie podajemy po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia. 

Żółtko jaja

Pamiętajmy przy rozszerzaniu diety niemowlaka o żółtku, które jest cennym źródłem żelaza, wapnia,fosforu witamin z grupy B, A i E. Zawiera przeciwutleniacze, które wpływają na prawidłowy rozwój wzroku i układu nerwowego oraz nasycone kwasy tłuszczowe m.in Omega-3, wpływające korzystnie na pracę mózgu. Wprowadzanie żółtka rozpoczynamy od 7 miesiąca życia podając połówkę rozdrobnionego żółtka do zupki czy gotowego posiłku. Obserwujemy jak dziecko reaguje na produkt. Gdy nie pojawiają się reakcje alergiczne podajemy co drugi dzień połówkę ugotowanego żółtka do posiłku. Po 9 miesiącu życia podajemy jedno żółtko co drugi dzień. Całe jajko wprowadzamy po 11 miesiącu. Pamiętaj! Jajko zawsze podajemy ugotowane na twardo lub dobrze ściętą jajecznicę.

jajo

Mam nadzieję, że te uwagi będą przydatne dla Ciebie, a w razie pytań czy wątpliwości  zawsze możesz do mnie napisac.
Kontakt

🙂 🙂

<3 M.K.

You may also like