Niezbędnik laktacyjny

Podczas laktacji są takie gadżety, bez których ciężko się obyć. Poniżej podaje te, które w mojej ocenie powinna mieć mama karmiąca, jednak jest to w dużym stopniu uzależnione od sposobu karmienia i indywidualnej sytuacji.

Laktator– przed zakupem laktatora musisz zastanowić się jaki styl życia prowadzisz, jak często zamierzasz używać laktatora i odciągać pokarm. Jeśli planujesz podawać dziecku mleko z butelki rzadko, kup pojedynczy laktator ręczny lub elektryczny. Jeśli jednak planujesz częste odciąganie warto zainwestować w dobry laktator elektryczny. Laktator jest także pomocny na początku laktacji podczas jej stymulacji oraz np. podczas nawału.

 

laktator-i-opakowaniemedelaf-philips-avent-laktator-elektroniczny-z-serii-natural-scf332-01

 

Wkładki laktacyjne; jednorazowe wkładki przydadzą się każdej mamie (chociaż znam przypadki, które obyły się bez nich). Nie mniej jednak u osób produkujących duże ilości pokarmu, są niezbędne alby zachować suchość i poczucie komfortu. Dostępność produktu jest duża, jednak produkty mogą różnić się między sobą m.in. wchłanialnością.

 

wkladki wkladki wkldkil

Biustonosz: dobry biustonosz, odpowiednio dopasowany do wielkości biustu to obowiązek każdej mamy 🙂 Staniki dla kobiet karmiących są dodatkowo przystosowane do karmień, gdzie odpinamy tylko część miseczki, aby umożliwić karmienie dziecka. Warto wybrać biustonosz wygodny, bez fiszbin.

stanik

Krem na brodawki– Przydaje się zwłaszcza na początku laktacji, kiedy brodawki są bardzo wrażliwe i adaptują się do nowej roli. Z dostepnych środków mamy m.in Maltan lub lanolinę. Świetnie sprawdza się smarowanie po każdym karmieniu brodawek mlekiem mamy lub używanie oleju kokosowego.

pobrane-1 366_01_8261 pobrane

Pojemnik na przechowywanie pokarmu; przydaje się gdy mama chce wyjść z domu na plotki z koleżankami, wraca do pracy i odciąga pokarm na czas nieobecności lub po prostu karmi odciągniętym mlekiem. Świetnie sprawdzają się jednorazowe woreczki przystosowane do przechowywania pokarmu, czy też specjalne kubeczki i pojemniki na przechowywanie. Wówczas są to pojemniki wielorazowe.

worek pojemniki

Butelka–  zawsze się przyda. Jeśli karmimy piersią butelką możemy podać np. odciągnięte mleko maluchowi w podróży czy w sytuacjach gdy mam ma wychodne. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym jest to „must have”, bo w ten sposób podajemy pokarm oraz wodę naszemu dziecku. I wtedy najlepiej zaopatrzyć się w kilka sztuk butelek.

butlaa  butla

Osłonki na piersi – są to zazwyczaj silikonowe osłonki, bardzo często wiele mam nie wyobraża sobie karmienia bez nich, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z uszkodzonymi brodawkami. Jednak osłonki mogą zaburzać odruch ssania. Osłonki mamy różnych rozmiarów, należy je dopasować indywidualnie do wielkości brodawki kobiety.

oslonki

 

 

 

 

 

 

Poduszka do karmienia- tzw „rogal” to gadżet ułatwiający mamie karmienie w wielu pozycjach, odciążając ręce i kręgosłup. Dzięki niej układamy sobie maluszka, który spoczywa na poduszce w dowolnej pozycji. Bardzo przydatna rzecz.

poduszkaapoduszka

 

 

 

You may also like